Dlaczego jakiś facet miałby walczyć o prawo do noszenia kiltu w Polsce?
Odpowiedzi jest kilka.
Po pierwsze, tak jest wygodniej, nieporównywalnie wygodniej niż w spodniach. Wiedzą to wszyscy, którzy mieli okazję spróbować.
Po drugie, bo to tradycja. Spodnie dla mężczyzn to chwilowa moda, przyszła kilkaset lat temu i utrwaliła się z powodu industrializacji naszego obszaru świata.
Po trzecie, bo tak jest zdrowiej. Już dawno temu poruszałem ten temat, wtedy sam dociekałem, teraz mam poparcie publikacji medycznych jasno świadczących, że np. noszenie spodni obniża jakość nasienia. Ale o tym później, jeszcze wiele wpisów przede mną.
Tyrania Spodni?
Nazwa nie jest mojego autorstwa, zapożyczyłem ją od moich amerykańskich kolegów Bravehearts in Kilts Against Trouser Tyranny, czyli Waleczne Serca Przeciw Tyranii Spodni. Sam chodzę w kilcie jak Mel Gibson w Braveheart, więc wszystko, jak najbardziej pasuje.
A teraz do rzeczy, tyrania spodni ww skrócie polega na tym, że mężczyzna jest wolnym człowiekiem, w związku z tym może ubrać się w co tylko zechce... pod warunkiem, ze na dół założy spodnie.
Rzecz w tym, że spodnie wcale nie powstały dla mężczyzn, do tego w większości przypadków i okoliczności wcale nie są dla mężczyzn najlepszym rozwiązaniem no i wreszcie, gdzie ta wolność?
Kobietom też przez jakiś czas narzucano jak się mają ubierać, aż sie zbuntowały i wywalczyły "równouprawnienie". My dalej równouprawnienia nie mamy, nie tylko w dziedzinie ubioru, ale to nie na ten wpis.
Najwyższy czas się z tej tyranii uwolnić i doprowadzić do sytuacji, że kilt w pracy, na przykład nie będzie oznaczał nieprofesjonalizmu czy czegoś jeszcze innego. Kilt to drogi, elegancki i tradycyjny strój męski w Europie, nie tylko w Szkocji. Bardziej tradycyjny niż spodnie, bardziej polski niż jeansy i garnitur, po prostu lepszy.
Czas się z tym terrorem rozprawić!
I nie tylko o kilt chodzi. Sam chodzę w kiltach i osobiście innych strojów "dolnych" mi nie potrzeba, ale potrafię sobie wyobrazić także inne rodzaje spódnic, które by się dla mężczyzn ze względu na krój i wygląd nadawały.
Kto w związku nosi spodnie?
Niektórym się utrwaliło, że spodnie oznaczają siłę, władzę. Wzięło się to pewnie stąd, że w XIX i na początku wieku XX kobiety w Europie były na gorszej pozycji, ludzie sobie nie wyobrażali, żeby kobieta mogła być ministrem, dyrektorem, operatorem żurawia wieżowego itd., kobieta miała rodzić, wychowywać i karmić. Ale tylko w domu. Kucharka to, co najwyżej w zakładowej stołówce, w wielogwiazdkowej restauracji dania przygotowywał kucharz.
A kucharz, minister, dyrektor i ww. operator w spodniach chodzili. czyli spodnie to władza, fachowość.
Do tego dołączyły się okoliczności związane z BHP, odzież ochronna w przemyśle, w którym pełno było maszyn z wystającymi ruchomymi elementami. Spódnica mogła być przez nie łatwo wciągnięta. Stąd kobiety, aby dosięgnąć stanowisk i możliwości zarezerwowanych dla mężczyzn musiały zacząć chodzić w spodniach. Musiały tylko w przemyśle, poza tym spodnie stały się symbolem władzy i mit ten pokutuje do dziś. jakiej władzy? Co to za władza, jeżeli noszący spodnie nie może wybrać dla siebie innego stroju? To dyby, kara, a nie władza.
No i stało się, kobiety mogą chodzić w spodniach, jak mężczyźni (już nie, mają damskie spodnie), nazywa się top równouprawnieniem. Rzecz w tym, że mężczyźni w spódnicach nie mogą chodzić (tzn. już zaczynają móc, także dzięki mojej działalności), takie jednostronne równouprawnienie. :)
Wynika stąd wprost, że spodnie żadnym symbolem władzy i profesjonalizmu być nie mogą. Mogą być, co najwyżej, symbolem niewoli, tyranii i strachu.
Kilt
Jest to najpopularniejsza wśród mężczyzn w Europie, USA, Kanadzie forma spódnicy. I moim zdaniem, najpraktyczniejsza, popularność zawdzięcza nie tylko filmom o dzielnych szkockich wojownikach.
Kilt jest wygodny, w obecnych czasach i klimacie może całkowicie zastąpić spodnie.
Składa się z dwóch płaskich apronów, które po założeniu znajdują się z przodu noszącego, oraz tylnej części plisowanej. Wykonane przeważanie z kraciastego materiału (tartan, nie mylić z tym na bieżniach sportowych).
W lecie jest w nim chłodniej niż w spodniach, a w zimie cieplej, taka naturalna klimatyzacja. W dodatku trzeba się trochę postarać, żeby ktoś zobaczył, co jest pod kiltem. W przeciwieństwie do innych spódnic, w których to, co pod pokazuje się samo. Kilt jest zabezpieczony, z przodu ma dwa aprony, zewnętrzny i wewnętrzny, ten wewnętrzny zasłania zawartość np. podczas siadania.
W lecie jest przewiew, a w zimie kilt potrafi całkiem niezle trzymać ciepło, do tego i kilt i ciało szybko schną, np. po deszczu, śniegu. Spodnie zostaja mokre i jeszcze długo chłodzą, co w zimie nie jest raczej wskazane. Może to się wydawać dziwne, ale w kilcie w czasie mrozu jest cieplej niż w jeansach.
Kolejna sprawa. Im cięższy kilt tym lepiej. Co prawda cięższy kilt jest droższy, ale wg. mnie kupowanie lekkich nie ma uzasadnienia. Ciężki kilt jest bardzo trudny do podwiania, do tego przeważnie jest też dość sztywny, co powoduje że nie przylega do ciała. To zaleta niezależnie od pogody, bo ciepło potrafi trzymać jak tego potrzeba, a w lecie zapewnia więcej przewiewu.
Nie każdego stać na ciężki kilt, i tak każdy jest od spodni lepszy, ale lekkie party kilty mają ograniczenia pogodowe, przestają być użyteczne jak wieje i w czasie dużych upałów, bo przyleganie materiału do ciała powoduje uczucie podobne jak przy noszeniu spodni.
Kilt nowoczesny.
Od pewnego czasu producenci oferują nowoczesne wariacje nt. kiltów. Mamy do dyspozycji kilty użytkowe (z ang. utilikilt), kilty "robocze", z kieszeniami na narzędzia.
Idealne dla służb UR w zakładach przemysłowych. :) Wymyślił je taki jeden gość z USA żeby mu było wygodniej naprawiać Harleya, kilt spodobał się sąsiadom i założył firmę, która jest już całkiem duża i sprzedaje swoje kilty na całym świecie.
Kilty taktyczne, w barwach maskujących, z kieszeniami na magazynki, granaty i noktowizor, przyszłość umundurowania komandosów.
Sportkilt, jest, powstał dla sportowców z Highland Games, miał być bardziej przewiewny, lżejszy, z materiału jak współczesna odzież sportowa. Kupiłem kiedyś takli jeden, wg. mnie wyszła niedoróbka, ani to wygodne, ani przewiewne (jest za lekki). Ale jak ktoś lubi, jego sprawa.
Kilt jeansowe, skórzane.Przeważnie drogie, trudnodostępne. Ale jak ktoś lubi.
O tartanach
Tartan jest to materiał w "szkocką" kratkę. Dawniej wyłącznie była to wełna, obecnie wełnę zastępuje się tańszymi materiałami syntetycznymi, co zwiększa dostępność kiltu i wbrew niektórym opiniom, wcale nie obniża jakości, trwałości.
Materiał jest w kratę, a krata ma znaczenie. Oznacza przynależność rodową/klanową, służbę w szkockich regimentach albo przynależność narodową (np. polską). Na terenie Irlandii tartan symbolizuje hrabstwo.
Ale bez przesady, tradycyjnie krata nie miała żadnego znaczenia. Kraty rodowe i klanowe pojawiły się w XVIIIw i stworzył je... Polak na potrzeby sprzedaży wydanej przez siebie książki.
Obecnie, poza szkockimi regimentami nie przywiązuje sie już takiego znaczenia wzorowi na kilcie, a tartany znanych klanów, jak Stewart, Hamilton, Wallace, MacGregor, MacDonald stały się uniwersalne, czyli od noszenia przez wszystkich. Do tego powstało bardzo wiele tartanów "z natury" uniwersalnych, jak Heritage of Scotland, Freedom, Heritage of Ireland, prawie wszystkie narodowości, włącznie z Polską mają swoje wzory, swoje wzory mają też większe firmy, kluby sportowe, amerykańskie stany i miasta, jest tego ponad 7000 zarejestrowanych wzorów i drugie tyle czekających na rejestrację.
O męskim zdrowiu.
Właściwie od tego powinienem zacząć.
U samców wszystkich ssaków jądra umieszczone są poza ciałem. Dlatego, że ładnie wyglądają? Kobiety, w większości uważają, że nie, ja nie mam co się na ten temat wypowiadać, mi się podobają kobiece narządy. Może po to, żeby było w co kopać facetów? Na zewnątrz jądra narażone są na urazy, a mimo to, w procesie selekcji ewolucyjnej ssaki z jądrami wewnątrz ciała, chronionymi przez kości miednicy nie przetrwały, ani jeden osobnik. Więcej, nie ma żadnego lądowego samca stałocieplnego z jądrami wewnątrz ciała. Do tego, u chłopców, którzy rodzą się z zespołem niezstąpionego jądra, czyli z organami płciowymi wewnątrz i zstępującymi dopiero po pewnym czasie od narodzin obserwuje się zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór jąder.
Jaki jest powód?
Jądra, do prawidłowego funkcjonowania wymagają temperatury o 3 stopnie niższej niż temperatura ciała i krwi zasilającej te narządy. Takie warunki można zapewnić jedynie wystawiając je na zewnątrz, gdzie mogą być chłodzone przewiewem i mechanizmem pocenia się. Konwekcja jest wymagana.
Facetowi przechłodzenie jąder nie grozi, za to przegrzanie powoduje choroby.
Na pewno obniża płodność, co do tego są już stosowne wyniki badań (np. Erwin Kompanje2013). Mało tego, dowód na wpływ spodni na zmniejszenie płodności jest automatycznie stuprocentowym dowodem na to, że spodnie powodują nasieniaka, czyli złośliwy nowotwór jąder! Pozostałe choroby, jak problemy z prostatą też są z przegrzewaniem jąder związane, jest to logiczny i konsekwentny tok rozumowania.
Skoro natura nas stworzyła z "tym" na zewnątrz to dlaczego wciskamy sobie "to" do spodni, czyli jakby do wnętrza ciała, blokując przewiew i możliwość chłodzenia? Żeby nie mieć dzieci, a może i jaj w przyszłości? Bo ktoś taką modę 300 lat temu wymyślił i nie wypada być niemodnym?