cze 15 2018

Kilt roboczy


Komentarze: 0

Jedną z przyczyn, dla których spodnie przez długi okres, aż do teraz cieszą się popularnością są względy BHP. Miało to szczególnie duze znaczenie w dawnym przemyśle, gdy pracownicy byli narażeni na wciągnięcie przez ruchome części maszyn. Środowisko pracy w fabrykach w XIX i XXw. nie było kompletnie przystosowane do pracy w stroju posiadającym luzne krawędzie możliwe do zahaczenia. Do tego wszechobecny pył, iskry z cięcia, spawania wymuszały pełny, całkowicie zakrywający ciało ubiór. Do czasów obecnych taki wymóg pozostał w regulaminach większości zakładów przemysłowych. Tyle, że obecnie technika, także w kwestiach bezpieczeństwa poszła do przodu, części ruchome maszyn , o ile się da (a w większości przypadków się da) są zabezpieczone osłonami, do tego zamontowano bariery oparte na fotokomórkach, czujnikach podczerwieni. Właściwie już nie ma wystających ruchomych części, największym obecnie zagrożeniem są suwnice i wózki widłowe.


Czyli środowisko pracy w przemyśle jest w większości przypadków przystosowane do pracy w dowolnym stroju, o ile sam w sobie nie będzie zagrożeniem (np. potknięcia sie o długą suknię, albo skręcenia nogi z powodu chodzenia w butach na wysokim obcasie). Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby, przynajmniej w niektórych zakładach i na niektórych stanowiskach dopuścić mężczyzn do pracy w kiltach, a kobiety w spódnicach.

Producenci kiltów wyszli na przeciw, częściowo wyprzedzając zapotrzebowanie. Przykładem jest tu choćby prezentowany wcześniej Utilikilt, czy kilt od szwedzkiego producenta odzieży roboczej:

Kilt roboczy

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz