Najnowsze wpisy, strona 1


cze 15 2018 Kiltowa rewolucja przemysłowa
Komentarze (0)

Tak, wszyscy wiemy, że kilt to bardzo drogi strój... tzn taka jest obiegowa opinia.
Moje 8-jardówki kupowałem wiele lat temu prze EBay, kosztowały wtedy na nasze ok. 250zł + koszt wysyłki z UK. W tamtym czasie była to cena, poniżej której producenci nie schodzili, jak ktoś chciał taniej, zostawały mu lekkie 5-jardówki typu party kilt, które kosztowały w granicach 120zł + koszty wysyłki. W statystykach zakupów też szału nie było, stąd ceny, towar niszowy z reguły jest drogi.

Niedawno zaglądnąłem na EBay'a, obecnie ceny sie obniżyły, 8-jardówke można już kupić za 170zł, cena 5-jardówek spada często poniżej 100zł, statystyki sprzedaży szaleją, idą w setki, a nawet tysiące jeśli chodzi o party kilty. Wygląda na to, że Kiltmaking stał się gałęzią przemysłu odzieżowego, nie jest to już hobby kilku zapaleńców i szkockich patriotów. Można się domyślić, że znaczną ilość kiltów kupują Szkoci gdy potrzebny im jest taki strój na uroczystość albo mecz, jednak tak wysoki poziom sprzedaży wskazuje, że kilt powoli, dla coraz większej liczby mężczyzn, nie tylko w Szkocji staje się powoli standardowym ubiorem na codzień. A w miarę wzrostu sprzedaży wzrasta też dostępność, spadają ceny.

Na starych stronach kiltowych miałem dział z linkami do sklepów sprzedających kilty i męskie spódnice. Myślę, że obecnie nic takiego nie jest już potrzebne, sprzedaż kiltów broni się sama i już nic kiltowej rewolucji nie zatrzyma.

Jeśli chodzi o Polskę, sam jestem dowodem, że mężczyzna może normalnie funkcjonować w społeczeństwie chodząc w kilcie. Ze sprzedażą i dostępnością kiltów jest trochę gorzej niż w UK, z drugiej strony, świat opanował globalizm, z faktu, że lokalny sklep z ubraniami nie ma w ofercie kiltów ani żadnych innych spódnic dla mężczyzn nie wynika, ze polak nie może sobie kiltu kupić. EBay ma zasięg ogólnoświatowy. kiltowa rewolucja będzie do Polski docierać coraz szerszym strumieniem i wcale nie smuci mnie fakt, że sieci odzieżowe przespały okazję. Przeciwnie, to bardzo dobrze, na sprzedaży kiltów zarobią uczciwi i doświadczeni Kiltmakerzy a nie krawaciarze z korporacji odzieżowych i chińscy właściciele fabryk jednorazówek.

BTW, jeśli chodzi o kilt typu party albo casual, żadne przymierzanie przed zakupem nie jest potrzebne, Kiltmakerzy, w przeciwieństwie do producentów jeansów, nie oszukują na rozmiarówce, jeżeli na kilcie napisane jest 32 cale, to kilt właśnie taki obwód w pasie ma, a do tego, ma paski, które umożliwiają regulację w zakresie +/- 2 cale. Można śmiało kupować i będzie pasował.

cze 15 2018 18 maja - Dzień Kiltów i Męskich Spódnic...
Komentarze (0)
To kiltowe święto ma pomóc w promocji historycznie i anatomicznie męskiego stroju jakim jest kilt, męska spódnica. Dzisiaj wszyscy mężczyźni mają okazję żeby wyskoczyć na miasto w kilcie, jakby ktoś pytał o powód, jest, ważny. :)
cze 15 2018 Kilt roboczy
Komentarze (0)

Jedną z przyczyn, dla których spodnie przez długi okres, aż do teraz cieszą się popularnością są względy BHP. Miało to szczególnie duze znaczenie w dawnym przemyśle, gdy pracownicy byli narażeni na wciągnięcie przez ruchome części maszyn. Środowisko pracy w fabrykach w XIX i XXw. nie było kompletnie przystosowane do pracy w stroju posiadającym luzne krawędzie możliwe do zahaczenia. Do tego wszechobecny pył, iskry z cięcia, spawania wymuszały pełny, całkowicie zakrywający ciało ubiór. Do czasów obecnych taki wymóg pozostał w regulaminach większości zakładów przemysłowych. Tyle, że obecnie technika, także w kwestiach bezpieczeństwa poszła do przodu, części ruchome maszyn , o ile się da (a w większości przypadków się da) są zabezpieczone osłonami, do tego zamontowano bariery oparte na fotokomórkach, czujnikach podczerwieni. Właściwie już nie ma wystających ruchomych części, największym obecnie zagrożeniem są suwnice i wózki widłowe.


Czyli środowisko pracy w przemyśle jest w większości przypadków przystosowane do pracy w dowolnym stroju, o ile sam w sobie nie będzie zagrożeniem (np. potknięcia sie o długą suknię, albo skręcenia nogi z powodu chodzenia w butach na wysokim obcasie). Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby, przynajmniej w niektórych zakładach i na niektórych stanowiskach dopuścić mężczyzn do pracy w kiltach, a kobiety w spódnicach.

Producenci kiltów wyszli na przeciw, częściowo wyprzedzając zapotrzebowanie. Przykładem jest tu choćby prezentowany wcześniej Utilikilt, czy kilt od szwedzkiego producenta odzieży roboczej:

Kilt roboczy

 

cze 15 2018 Gender? Nie, kilt!
Komentarze (0)

 

Od kilku lat 30 października w polskich szkołach obchodzone jest jedno z nietypowych i niekatolickich świąt - Międzynarodowy Dzień Spódnicy.

Dzień Spódnicy w Szkole

I już krzyk, że to gender i niewiadomoco. Skoro obchodzi się Walentynki, Mikołajki, a w kalendarzu jest też Dzień Spódnicy, dlaczego to święto pomijać? Czy szkoła ma być nudna i umundurowana aż do bólu? Więc się to święto, dla urozmaicenia obchodzi, chłopcom w ten jeden dzień wolno się ubrać w spódniczki i jest zabawa. A że przy okazji chłopcy, jak ci w UK mają możliwość sprawdzenia, jak to jest w spódniczce i że wcale z tego powodu biust nie rośnie, to inna sprawa. jaki gender? Gender to płeć kulturowa, a chłopak w spódniczce nie zmienia płci kulturowej, biologicznej ani żadnej innej, ma zabawę a koleżanki mają okazje zobaczyć jego nogi.

Kiedyś na ulicy zaczepiła mnie starsza kobieta i pyta:
- gender?
Odpowiedziałem zgodnie z prawdą:
- nie, kilt.
Czas zacząć rozróżniać mężczyzn, którzy biologicznie, kulturowo i społecznie spełniają swoją męską rolę, tylko z jakichś powodów (wygoda, zabawa, zainteresowania folkowe, muzyka itp.) mają na sobie spódnicę od zjawisk z zakresu gender.

 

 

cze 15 2018 Chłopcy w spódniczkach
Komentarze (0)

W brytyjskich szkołach:
15-letni Tyrone Evelyn, jeden z uczniów zaangażowanych w akcję mówi opowiada, że w ciągu ostatnich kilku dni miewał bóle głowy i podrażnienia skóry z powodu upału. - To jest po prostu odpowiednie do pogody - mówi Tyrone o noszeniu szortów - Nie chcemy by było nam gorąco i niewygodnie. Dziewczyny mogą nosić spódnice, więc nie rozumiem czemu my nie możemy nosić szortów. To rozsądny protest - tłumaczy.
Dyrektor szkoły mówi, że szkoła nadal będzie egzekwować swoją "surową politykę jednolitego stroju", ale będzie monitorować warunki pogodowe i pomagać uczniom w radzeniu sobie z upałem m.in. rozdając butelki z wodą.
Jednego stroju? Oczywiście, jednego dla facetów, nawet w szortach nie wolno im w czasie upałów chodzić. Czyli równouprawnienie.
Nie wolno w szortach, chłopcy będą chodzić w spódniczkach, przy okazji przekonają się, ze tak jest wygodniej i wcale nie zmieniają z tego powodu płci.

https://wbi.onet.pl/uczniowie-na-znak-protestu-przyszli-w-spodniczkach/0sjpb

A teraz Szwecja, to samo, mężczyzna jest gorszym obywatelem.

W Szwecji

-Ostrzegaliśmy, że jak nadejdą upały, to będziemy chodzić w spódnicach. Od dwoch tygodni jest bardzo gorąco, dlatego chcieliśmy zakładać szorty dla naszego komfortu. Ale jeśli jest taki zakaz, to będziemy nosić spódnice- powiedział stacji BBC, 30-letni kierowca firmy Arriva- Martin Akersten.

Na starych stronach kiltowych linkowałem kiedyś podobny protest z20090 roku, chyba. Kierowca autobusu pożyczył od żony miniówkę, i tak przyszedł do pracy, bo w szortów zakazuje regulamin. Spódniczek w regulaminie zakazać nie można, bo feministki by autora zakazu zjadły żywcem.

Niech sobie specjaliści od dress code'u te długie spodnie w czasie upału wsadzą, wiecie gdzie. Szorty to i tak tylko substytut spódnicy, ersatz.